התכנית המדינית של עמיר פרץ – התכנית להפרדה לאומית:
—————————
בשלב ראשון, ועל מנת ליצור את התנאים לקיומו של מו”מ להשגת הסכם, אני מציע לבצע צעדים הדדים בוני אמון בתוך 30 יום מרגע חידוש המשא ומתן:
1. ישראל והרשות הפלסטינית ינקטו צעדים משותפים נגד כל פעילות טרור ואלימות המתקיימת באזור.
2. הרשות הפלסטינית תפעל נגד הסתה ותכריז על הפסקת כל פעילות בינלאומית נגד מדינת ישראל – ומנגד, ישראל תכריז על הקפאה מוחלטת של הבניה מחוץ לגושי ההתיישבות הגדולים.
3. ישראל תכריז כי המשא ומתן יתבסס על גבולות 67′, תוך התחשבות במציאות הדמוגרפית, וחילופי שטחים. מנגד יכריזו הפלסטינים כי מטרת המשא ומתן הינה השגת הסכם שלום וקץ הסכסוך.
—————————
בשלב שני, יחל המשא ומתן לפתרון נושאי הליבה, שיסתיים בתוך שנה מיום תחילת, ויכלול:
1. קביעת קו גבול בין מדינת ישראל למדינה הפלסטינית שעתידה לקום, שיבטיח רוב יהודי למדינת ישראל ויזכה להכרה בינלאומית.
2. קביעת הסדרי ביטחון הכוללים מדינה פלסטינית מפורזת, ושמירה על היתרון האיכותי ועל עוצמתה הצבאית של ישראל.
3. שחרור ירושלים מהסכנה הביטחונית, מהאיום הדמוגרפי ומהעול הכלכלי. השכונות היהודיות תהיינה בריבונות ישראל, והכפרים הפלסטינים בריבונות פלסטינית.
4. האגן ההיסטורי בריבונות ישראל ובתוכו תוקם מנהלת משותפת שתבטיח חופש תנועה ופולחן ואת הסטאטוס-קוו במקומות הקדושים. יוקם צוות מו”מ ייעודי לגיבוש משטר מיוחד באזור זה.
5. לא תהיה חזרת פליטים לתוך מדינת ישראל. שאלת הפליטים תמצא את פתרונה בשטח הריבוני של המדינה הפלסטינית החדשה, ו/או במסגרת תכנית סיוע בינלאומית רחבה בהן תהיינה מעורבות גם מדינות האזור.
6. עתידה של רצועת עזה יוכרע במסגרת המשא ומתן עם הרשות הפלסטינית ובתיאום עם הקהילה הבינלאומית.
—————————
בשלב השלישי, יתקיימו חילופי ריבונות במשך 5 שנים, ויושלמו הסדרים ביטחוניים במשך 10 שנים.
מדינת ישראל תחיל את ריבונותה על כ-5% משטחי יהודה ושומרון ותעביר בתמורה שטח זהה בגודלו, המהווה אחוז אחד (1%) משטחה הריבוני.
המפה שכאן מראה לכם את גושי ההתיישבות הגדולים שיסופחו לישראל, ובהם כ-80% מהיהודים החיים היום מעבר לקו הירוק.
—————————
כחלק מההסכם הישראלי-פלסטיני הזה, יכירו מדינות ערב בסיומו של הסכסוך הערבי-ישראלי, ויחתמו על הסדרים עם ישראל להחלת נורמליזציה וחיזוק שתופי פעולה ביטחוניים וכלכליים.
—————————
בניגוד מוחלט למה שהמתנגדים מספרים לציבור – יש היתכנות לרעיון שתי מדינות לשני עמים. צריך לרצות ולקדם את מימושו בזהירות רבה, אך גם בכנות ובאומץ. בכוחות משותפים של כל תומכי השלום בארץ, אפשר לקרב את קץ הסכסוך ולהביא לימים טובים יותר לכולנו.

 

לקריאת התוכנית להפרדה לאומית: עמיר פרץ

תאריך פרסום:01/12/2015