קול קורא – מהזרם המרכזי

 

חברות וחברים במפלגת העבודה –

המדינה שאנו כה אוהבים קורסת תחת השלטון ההזוי של הימין הקיצוני. ארועי החדשים האחרונים, היוזמות הפסולות נגד שלטון החוק והדמוקרטיה, הקיפאון בתהליך המדיני וכניעת הממשלה לכל דרישה ומעשה סחטנות של גופים קיצוניים המאיימים להפיל אותה, מביאים לאבדן של ערכים לאומיים, נכסים חברתיים  וחינוכיים, משבר כלכלי מעמיק ובידוד הולך וגובר של ישראל מול האומות.

 

כל זה קורה לא רק באשמת הימין אלא במידה רבה גם באשמתנו. בשנים האחרונות מפלגת העבודה סטתה מדרכה, ונוקטת לא אחת עמדות שמאלניות קיצוניות, המרחיקות ממנה את הציבור שבמרכז המפה הפוליטית. בעבר הלא רחוק היתה תנועת העבודה מזוהה עם ביטחון חברתי וביטחון לאומי. היום רבים מהשגיה החברתיים נשחקו ואילו ההגה הבטחוני עבר לידיים אחרות. מי עוד זוכר את המנהיגות הבטחונית והמדינית של בן-גוריון, דיין, גולדה, אלון, פרס ורבין? מי עוד זוכר שאפילו אריק שרון תמך במפא”י? מי היה מאמין ששר הביטחון הנוכחי, משה (בוגי)  יעלון, גם הוא צמח בתנועת העבודה והיה מזכיר קיבוץ גרופית? היום כל מי שמביע עמדות בטחוניות נמרצות נחשב מייד בעיני הציבור כתומך הליכוד, ומי שהולכים בדרכם של בן-גוריון וחבריו מותקפים במפלגתנו  כבעלי “נטיות ימניות” או מכונים “ליכוד ב’ “.

 

לא פעם מצטיירת מפלגת העבודה כמתחרה ב”מרץ” או בארגוני שמאל אחרים בנקיטת עמדות קיצוניות, גם במישור הבטחוני וגם במישור המדיני. אך לא משם תצמח הישועה למפלגתנו, וגם לא לעם ישראל.

 

כדי לשוב להנהגה וכדי להתייצב שוב בראש המחנה השפוי בישראל, חייבת מפלגת העבודה לחזור ולהניף את שני דגליה המסורתיים: דגל הביטחון ודגל הצדק החברתי.

 

על כן קמנו, חבורה גדולה של נאמני תנועת העבודה, אזרחים ותיקים ומתנדבים צעירים, חברי כנסת בכירים בהווה ובעבר, מנהיגים מרכזיים בהסתדרות ובתנועה הציונית, אנשי ההתיישבות העובדת, פעילים מסורים מכל המחנות והסיעות, והחלטנו לחדש את אופייה של מפלגתנו ברוח מנהיגותה ההיסטורית, ולפי דרכו של הזרם המרכזי שהיה ונשאר הכוח המוביל במפלגת העבודה.

 

התנועה שהקמנו תיקרא “אמת 2015, הזרם המרכזי“.  אנו שולחים אליכם, במצורף, את עשרת העקרונות שעליהם תתבסס פעולתנו במפלגת העבודה

 

אנו פונים אליכם, באשר הנכם, וקוראים לכם להצטרף אלינו. כיתבו אלינו על פי הדואר האלקטרוני הרצוף בזה, ואנו נוסיף את שמכם לרשימותינו לקראת כנס היסוד של התנועה בחדשים הקרובים.

 

נקודות יסוד אמת-2015 והזרם המרכזי

 

  1. תנועת אמת 2015 – הזרם המרכזי – רואה את שלומם ובטחונם של מדינת ישראל ואזרחיה כערך עליון, ויעד עליון של מפלגת העבודה.
  2. מדינת ישראל היא מדינה יהודית כלשון מגילת העצמאות. עם זאת, היא תקיים שוויון מלא לכל אזרחיה.

 

  1. אמת 2015 דבקה בדרכו של דוד בן-גוריון ששילב חתירה מתמדת לשלום עם מדיניות ביטחון תקיפה.

 

  1. אמת-2015 שואפת להחזיר את מפלגת העבודה למרכז המפה הפוליטית וללב ההסכמה הלאומית בנושאי חוץ וביטחון.

 

  1. מפלגת העבודה חייבת להיאבק עבור העקרונות והחזון שהנחו אותה מאז תקומתה תוך שימת דגש מיוחד על עידוד עליה וקליטת העולים בישראל.

 

  1. מפלגת העבודה מאמינה שעבודה יוצרת במדע, בתעשייה ובחקלאות היא עמוד השדרה של התקומה הציונית בימינו ותפעל למען זכויות העובדים בערים ובהתיישבות.

 

  1. במישור החברתי צריכה מפלגת העבודה לפעול למען צמצום הפערים המכוערים בין שכבות שונות באוכלוסיה, למען ביצור הדמוקרטיה, חופש האזרח וזכויותיו, הגנה וקידום המיעוטים שבחברה, והשקעת אמצעים מירביים בקידום החינוך, הבריאות, התרבות ואבטחת זקנה מכובדת לאזרחים הוותיקים.

 

  1. תנועת אמת-2015 מאמינה שמפלגת העבודה חייבת לחתור לשלום עם שכנותיה תוך הקפדה על בטחון המדינה. בנושא הפלשתיני מפלגת העבודה תומכת בנוסחת שתי המדינות או בכל פתרון אחר, זמני או קבוע, המקובל על שני הצדדים בתנאי שהאינטרסים הביטחוניים של ישראל לא ייפגעו בכל דרך שהיא. מפלגת העבודה מאמינה שיש להפסיק את ההתנחלות בשטחי יהודה ושומרון חוץ מאשר באזורים החיוניים לבטחון המדינה, כגון בקעת הירדן, וכן בגושי ההתיישבות הגדולים.

 

  1. תנועת אמת 2015  רואה בתכנית הגרעין האיראנית ובפעילותה לעידוד הטרוריזם סכנה חמורה לבטחון ישראל ומאמינה שעל מדינת ישראל לפעול נגדן בכל האמצעים העומדים לרשותה.

 

  1. אמת 2015, הזרם המרכזי,  מאמינה שאזרחי המדינה חייבים להשתתף בביצור המדינה והחברה. היא רואה כיסוד חיוני של בטחון ישראל את שירות החובה של צעירים וצעירות בצה”ל, ושירות אזרחי ולאומי למגזרים שאינם מתגייסים כגון החרדי והערבי.

 

 

 

על החתום:

מיכאל בר-זהר, יו”ר אמת 2015 – הזרם המרכזי

מאיר ברימן, מרכז החוג

הועדה היוזמת (לפי סדר הא”ב)

שלמה אביטן; איציק אלישיב; שולמית אנגלנדר; יחזקאל אנגלר; ח”כ חיליק בר; ח”כ איתן ברושי; ח”כ עומר בר-לב; מתי דוד; עדינה וולטמן; ח”כ איילת ורבין נחמיאס; מאשה לובלסקי; למואל מלמד; שמוליק מזרחי; אלי סדן; ח”כ רוויטל סוויד; ח”כל דני עטר; פיני קבלו; אריה רפפורט; איציק שחף; ח”כ נחמן שי; ח”כ איציק שמולי.

(רשימה ראשונה)

תאריך פרסום:10/01/2016