שפל היסטורי: שבוע המסחר נפתח עם ירידה של 0.6% ביורו היציג לשפל היסטורי של 4.16 שקלים. על רקע תוצאות משאל העם ביוון שדחה את תוכנית החילוץ האירופית. הפעם האחרונה שבה נקבע שער יציג נמוך יותר הייתה ב-26 במרץ 2002, חודשיים לאחר השקת המטבע האירופי בשווקים, אז עמד השער על 4.07 שקלים. הדולר היציג עלה היום ב-0.2% ונקבע על 3.77 שקלים.

>>> רוצים להתעדכן בחדשות הכלכלה והצרכנות? הצטרפו לעמוד הפייסבוק שלנו

מחר צפויים מנהיגי אירופה לקיים מפגש חירום שבו ידונו בהמשך ההתנהלות מול יוון. מוקדם יותר, הפתיע שר האוצר יאניס וארופקיס והודיע על התפטרותו, יממה לאחר ש-61% מאזרחי יוון דחו במשאל עם את תוכנית החילוץ האירופית, בהתאם לעמדתו.

ראש ממשלת יוון אלכסיס ציפרס שיבח אתמול בערב את “ההחלטה האמיצה” שקיבלו אזרחי ארצו והבהיר כי שאלת החברות של יוון בגוש האירו לא עמדה על הפרק במשאל העם. הוא הבטיח לשוב לשולחן המשא ומתן עם עמיתיו האירופאים והביע תקווה שמדינות האיחוד יחדשו את המשא ומתן להשגת הסכם חדש על תוכנית חילוץ עם צמצום שמפחית בצעדי הצנע, אך יאפשר את מחיקת חובות הענק של היוונים שעומדים על מאות מיליארדי אירו.

ציפרס גם אמר כי התוצאות במשאל העם (61 אחוזים נגד ההסכם האירופי מול 38 אחוזים בעד ההסכם) הן עדות לכך “שלא ניתן לסחוט את הדמוקרטיה”. הוא הדגיש כי ארצו מוכנה לשוב לקיים דיאלוג עם האיחוד, “אבל הפעם נושא החוב יעלה לשולחן המשא ומתן”.

תאריך פרסום:06/07/2015