באו לעבודה

י’ באדר תשע”ז, 8.3.17

 

ישיבת עבודה ראשונה נערכה בין ראשי ה”מטה הדתי והמסורתי” במפלגת ‘העבודה’ עם מזכ”ל המפלגה הנכנס, מר ערן חרמוני – התכנסות של היכרות שעמדה בצילו של העבר המפואר של “המטה הדתי והמסורתי” שמציין בימים אלו יובל שנים להקמתו והעתיד המבטיח שעוד נכון לו * אל המפגש הגיעו ראשי “מטה החברים הדתיים” בראשותם של רבנים ודיינים שבאו לברך את המזכ”ל החדש על בחירתו * סיכומו של מפגש ראשון ומאתגר *

 

 

מה מחבר בין דוד בן גוריון, לוי אשכול, יגאל אלון, אבא אבן שמעון פרס, יצחק רבין ויצחק הרצוג: התשובה היא אחת: “המטה הדתי והמסורתי” במפלגת העבודה. כן. בימים אלו נסגר מעגל היסטורי, והמטה הדתי והמסורתי ב’עבודה’ שמח לציין זאת.

 

יובל שנים מלאו מאז קמה מפלגת ‘העבודה’ הישראלית. התנועה הוותיקה שרבים נהנים להספיד אותה שוב ושוב- נכנסת בגאון לשנת היובל להיווסדה – זו כמובן סיבה למסיבה. וזו גם הסיבה שה”מטה הדתי והמסורתי” בעבודה, שנמנה על דור המייסדים, והמאמין עמוקות בערכיה הצודקים של “תנועת העבודה” ההיסטורית שמח גם הוא לציין יובל שנים פוריות של שותפות אמיצה לדרך התנועה.

 

 המטה הוותיק והפעלתן מהווה “חתיכת היסטוריה” במפלגה: ראשיה עבדו והתגייסו לעזרת כל יו”רי המפלגה לדורותיהם -ראשי ממשלה וראשי אופוזיציה מאז שנת תשכ”ה (1965) והיו משולבים לאורך דורות בפעילות השוטפת של התנועה ברחבי הארץ; בכנסת ובממשלה; ברשויות המקומיות ובהסתדרות; בהסתדרות הציונית ובשאר מוסדותיה המפוארים של תנועת העבודה.

 

לישיבת העבודה ראשונה שנערכה עם מזכ”ל המפלגה הנכנס, מר ערן חרמוני, התכנסות של היכרות שעמדה בצילו של העבר המפואר של “המטה הדתי והמסורתי” והעתיד המבטיח שעוד נכון לו ולשאר החברים שומרי המסורת והדתיים במפלגה, הגיעו ראשי מטה החברים הדתיים בראשותם של רבנים ודיינים שבאו לברך את המזכ”ל החדש על בחירתו.

 

יו”ר המטה הדתי והמסורתי, מר אלי סדן, שהנחה את האירוע בטוב טעם, פתח את הכינוס המיוחד שהתקיים בבית המפלגה בת”א וציין כי טוב לראות את וותיקי המטה הדתי לצד צעירים ודור חדש שמעוניינים לשלב ידיים ולהיערך לקראת המערכה האמיתית שנכונה לנו: להתחבר מחדש לקהלים רבים שמזדהים עם ערכי תנועת העבודה הביטחונית והכלכלית המפוארת – זו שייסדה את המדינה וצה”ל, שהקימה את ההתיישבות ואת זרועות הביטחון. סדן בירך את מזכ”ל המפלגה החדש, ערן חרמוני והזכיר את ההיכרות רבת השנים עם חרמוני עוד מימיו כיו”ר נוער העבודה ובהמשך: יו”ר ‘המשמרת הצעירה’ של המפלגה.

 

סדן ציין, כי הוא שותף לכמיהה ולערגה שמאפיינת את וותיקי ‘המטה הדתי והמסורתי’ שעדיין זוכרים היטב את הוועידות הסוערות ומערכות הבחירות לדורותיהם של התנועה ב”ימיה הגדולים”– והם מתרפקים על הימים שבהם היו להם נציגים בכנסת: ח”כ לשעבר הרב מנחם הכהן, יו”ר הקואליציה בתקופת “רבין”: מר אלי דיין; וח”כ לשעבר יוסי ונונו, יו”ר “הפורום הדתי” שהתכבד אף הוא בדברי פתיחה והצגת תוכנית עבודה למטה הדתי לשנה הקרובה.

 

ראשי המטה, אלי סדן ויוסי ונונו, ציינו לטובה את פעילותו המבורכת של חרמוני (עוד במהלך כהונתו כיו”ר ה”מרכז הרעיוני” ב”בית ברל”), על יוזמתו המהפכנית ליזום “עלון שבת” פופולרי מבית מדרשה של תנועת העבודה – ברוח התורה והמסורת ש”כבש את בתי הכנסת” ברחבי הארץ. הם ציינו לטובה את פעילותו של עורך העלון, מר יחיאל מלכה, שמוביל את הפקת העלון בטוב טעם ודעת ובתבונה.

 

מזכ”ל המפלגה, ערן חרמוני, בירך על התנופה והרענון בשורות המטה הדתי והמסורתי שנערך לקראת תוכנית מקפת לקראת מאמץ לרכז את כל הפעילות המסורתית והדתית במפלגה כ”חוד החנית” הוותיק שלו “תשתית איתנה” בכל רחבי הארץ מהצפון ועד הנגב והמחובר במשך שנים לשטח הוותיק של המפלגה.

 

“אני רוצה לומר לכם תודה”, פתח חרמוני את דבריו בפנייה לסדן וונונו וציין לשבח את ההתעוררות החיובית בשטח לשיח דתי-יהודי במפלגה. “תאים וחוגים רבים נפתחים בזה אחר זה – ומבקשים לחבר את המפלגה לציבורים מסורתיים רחבים- אין כמו “המטה הדתי והמסורתי” במפלגה להוביל בתעצומת את המהפכה בעזרת השם”.

 

חרמוני, כמי שהוביל את מהפכת “עלון השבת” הפופולרי של תנועת העבודה ש”כבש את בתי הכנסת” הדגיש, כי ערכי יסוד רבים של תנועת העבודה יונקים מתוך מסורת ישראל ומתכתבים עימה כגון: העמידה לצד השכבות החלשות; זכויות חברתיות והגנת העם והארץ. חרמוני הזכיר כי ציבור מסורתי ודתי רחב מאמין בלב שלם בערכים שמייצגת תנועת העבודה שייסדה את המדינה ומעוניין להיות שותף להם.

 

“כמזכ”ל המפלגה, אני פותח את הדלת לדתיים ולמסורתיים, לבוא וליטול חלק בפעילות שעוד נכונה. לנו. מורה הדרך הרוחני של תנועת העבודה, ברל כצנלסון ז”ל, היה “יהודי חם” ומסורתי בכל רמ”ח איבריו ושס”ה גידיו, שדיבר על מסורת ישראל ועל דור מחדש ויוצר שאינו זורק אל גל האשפה את ירושת הדורות…אלא מחזיר לתחייה מסורת קדומה שיש בה להזין את נפש הדור המחדש”.

 

“זאת היא “תנועת העבודה” שאנו גדלנו עליה”, – סיכם חרמוני, וציין, כי כעת היא העת המוכשרת לתחילתה של עבודת מטה מקפת שתחבר בין ציבורים מסורתיים ודתיים רחבים למפלגת העבודה, בניצוחו של ה”מטה הדתי והמסורתי” הוותיק, שמהווה כתובת מבורכת לכל הרוצים להתחיל ב”תהליך העומק” שאנו הולכים להוביל בשנים הקרובות”.

 

חרמוני גם ציין, כי הוא מאמין כי קיימת חשיבות רבה ליצירת דיאלוג ומערך פעילות משותפת בין המפלגה לבין ארגוני וגורמי החברה האזרחית הסובבים אותה, הן לקידום ערכי היסוד והן ליצירת תהליכי עומק, “חריש בתלם הארוך”, שהנו תנאי שאין בלתו ליצירת שינוי חברתי ופוליטי מהותי אליו אנו חותרים”.

 

בדברי תורה, מפי הרבנים המכובדים שכיבדו את המעמד, נחתם המפגש המוצלח הראשון בין חברי המטה למזכ”ל הנכנס – שהותיר סיפוק רב וכלי עבודה מאתגרים להמשך שעוד יבוא בעזרת השם.  

תאריך פרסום:14/03/2017